Blog

“Női zeneszerző” – mi ezzel a gond?

Úgy tíz éve egy női zeneszerzői csoportba invitáltak. Nem mentem. Néhány éve női zeneszerzők műveiből válogattak koncertet. Nem küldtem be művet. A Pert Em Heru c. Artisjus-díjas darabom bemutatója alkalmából a riporter megkérdezte, hogy milyen érzés nőként zenét szerezni. Meglehetősen hepciás választ kapott. A Leánder és Lenszirom operám bemutatója kapcsán hívtak egy népszerű televíziós magazinműsorba, ahol a női zeneszerzői létről kellett volna vallanom. Visszautasítottam. Pár…

Read More

Rohanj nyugodtan!

Selye János, a bécsi születésű magyar, világhírű orvos-kutató 1936-ban publikálta előszőr azt a cikket, melyben egyértelműen kimutatta a stressz egészségkárosító, sőt, akár halált is okozó hatását. A Nature című lapban jelent meg ez az írás, Károsító tényezőkkel előidézett szindróma címmel, melyre a stresszkutatás alapjaként tekint a világ. A betegségek közül ma már köztudottan a stresszhez kötjük például a gyomorégést, gyomorfekélyt, az infarktust, és a mozgásszervi…

Read More

Fűszál vagy férfi? – a női kreativitásról, karrierről és anyaságról

  Kétgyermekes anyaként, aktív zeneszerzőként és habilitált egyetemi tanárként néhány évvel ezelőtt szilárdan megfogadtam magamnak, hogy legközelebbi inkarnációm pillanatát nem szalasztom el, és minden erőmmel befolyásolni fogom eljövendő földi tartózkodásom kereteit. Szívesen lennék például fűszál, esetleg férfi, de ha nőnek kellene születnem, akkor mindenképpen ambíciók nélküli létet igényelnék. Egy biztos: az alkotó nő státuszát önszántamból nem választanám. Ehhez túl sokszor vagyok kénytelen szembesülni a nőiségem-anyaságom…

Read More

Gerinctelenül

Életünket ma már körülveszi jónéhány háztartási gép, melyek diszkréten segítik mindennapjainkat. Számolunk velük az időbeosztásunkban, energiabeosztásunkban, terhelésünkben. Számítunk rájuk a családi programok tervezésénél, főzésnél, mosásásnál, takarításnál, szépítkezésnél, lényegében minden tevékenységünkben szerepet játszik egy kisebb-nagyobb gép. Az életünk így van berendezve, mintegy az életünk gerincét alkotják ezek a masinák. Olyan automatikusan illeszkednek a megszokott tevékenységünkbe, hogy evidensnek vesszük jelenlétüket.             Egészen addig, míg meg nem hibásodnak….

Read More

Határok nélkül

Vajon miért van szükség mentális segítőkre? Hogyhogy ennyire népszerű ma a pszichológus, mediátor, coach, mentor, tanácsadó? És egyedül miért érezzük magunkat annyira elveszettnek a világban? Hiszen egyre komfortosabb, egyre szabadabb, egyre elérhetőbb, egyre tágasabb… Mégis, ezzel párhuzamosan egyre többen érzik szükségét valamilyen támogató jelenlétének, felnőttként is. Egyre infantilisabbak lennénk? Vagy valami más oka lehet?             Az emberiség történelmének egyik legfontosabb célja, vágya, életünk és a…

Read More